Predstavljen „kompjuter za široke narodne mase“

Bez autora
Oct 05 2011

Indija je danas predstavila najjeftiniji tablet-računar na svetu, "Aakash" (Nebo), čija je cena svega 35 dolara. Bar će toliko koštati indijsku vladu, koja planira da prvih 100.000 komada (sa taksama će ih koštati 45,5 dolara po računaru), distribuira širom zemlje „na terensku probu", dok će u narednih par godina, u okviru „nacionalne misije obrazovanja", isporučiti svojim studentima 10 miliona komada, kada će im cena zaista dostići 35 dolara. Tablet "Aakash", razvijen od strane „Dejtavinda" (DataWind), kompanije sa sedištem u Montrealu, u Kanadi, i Indijskog instituta za tehnologiju u Radžastanu, ima taktilni ekran od sedam inča sa rezolucijom 800 puta 480 piksela, 256 megabajta RAM memorije, 366 MHZ "Connexant" procesor, "Android" operativni sistem i bateriju od 180 minuta. Pruža mogućnost preuzimanja zvučnog i video-materijala i pristupa mreži vaj-faj, poseduje i dva USB porta, mikrofon, slušalice, a uz njega ide i garancija na godinu dana. Njihov cilj je da drastično spuste cene, a novi tablet će mnogima omogućiti pristup Internetu, posebno studentima u malim gradovima i selima širom Indije. Lansiranje novog tableta, teškog 350 grama, smatra se velikim uspehom za Indiju, koja je pre dve godine izbacila na tržište najjeftiniji automobil na svetu („tata nano"), čiji je prvi model prodavan za oko 1.800 evra.

Predstavljen „kompjuter za široke narodne mase“Indijski ministar Kapil Sibal predstavio je danas „studentsku verziju“ tablet-računara "Aakash", koji će vladu te zemlje koštati svega 35 dolara po komadu, što ga čini najjeftinijim na svetu. Komercijalna varijanta će biti nešto skuplja – 60 dolara.

Indija je danas predstavila najjeftiniji tablet-računar na svetu, "Aakash" (Nebo), čija je cena svega 35 dolara.

Bar će toliko koštati indijsku vladu, koja planira da prvih 100.000 komada (sa taksama će ih koštati 45,5 dolara po računaru), distribuira širom zemlje „na terensku probu", dok će u narednih par godina, u okviru „nacionalne misije obrazovanja", isporučiti svojim studentima 10 miliona komada, kada će im cena zaista dostići 35 dolara.

Tablet "Aakash", razvijen od strane „Dejtavinda" (DataWind), kompanije sa sedištem u Montrealu, u Kanadi, i Indijskog instituta za tehnologiju u Radžastanu, ima taktilni ekran od sedam inča sa rezolucijom 800 puta 480 piksela, 256 megabajta RAM memorije, 366 MHZ "Connexant" procesor, "Android" operativni sistem i bateriju od 180 minuta.

Pruža mogućnost preuzimanja zvučnog i video-materijala i pristupa mreži vaj-faj, poseduje i dva USB porta, mikrofon, slušalice, a uz njega ide i garancija na godinu dana.

„Naš cilj je da drastično spustimo cene", rekao je generalni direktor „Dejtavinda" Sing Tuli, i dodao da će novi tablet mnogima omogućiti pristup Internetu, posebno studentima u malim gradovima i selima širom Indije.

Lansiranje novog tableta, teškog 350 grama, smatra se velikim uspehom za Indiju, koja je pre dve godine izbacila na tržište najjeftiniji automobil na svetu („tata nano"), čiji je prvi model prodavan za oko 1.800 evra.

Kako navodi agencija Frans pres, većina novih računara biće poklonjena školama i univerzitetima u Indiji, gde je školski sistem zbog nedovoljnog ulaganja u vrlo lošem stanju, i gde je 37 odsto stanovništva nepismeno.

Već na samom predstavljanju u Nju Delhiju, ministar za razvoj ljudskih resursa Kapil Sibal podelio je studentima 500 komada.

„Bogati imaju pristup digitalnom svetu, a siromašni i obični su isključeni. 'Aakash' će okončati tu digitalnu podelu", istakao je Sibal.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik